rok 2016


Kotlíková dotace 2015-2020 podmínky a podrobnosti

28. 03. 2016 11:00

Ministerstvo životního prostředí spustilo očekávané celorepublikové Kotlíkové dotace v rámci Operačního programu Životní prostředí - opatření 2.1, kde budou moci peníze z evropských fondů využít přímo občané. Dotace jsou určeny na výměnu starých neekologických kotlů na tuhá paliva za moderní nízkoemisní kotle na biomasu, uhlí nebo jejich kombinaci, za tepelné čerpadlo, plynový kotel nebo solární systém.Česká republika se dlouhodobě potýká se znečištěným ovzduším, přičemž velkou mírou se na něm podílí sektor lokálního vytápění domácností. Jinak řečeno látky, které způsobují vážné potíže dýchacího ústrojí, jsou nejčastěji obsahem spalin ze zastaralých ručně plněných uhelných kotlů v domácnostech. Takových kotlů, je podle odhadů MŽP přes 350 tisíc po celé České republice. Cílem dotačního programu je do roku 2020 vyměnit minimálně 80 tisíc kotlů po celé České republice.

Kotlíkové dotace 2015 - výběr nejdůležitějšího

  • Výměny kotlů mohou být realizovány pouze v rodinných domech.
  • Veškeré tepelné zdroje musí splňovat Směrnici o Ekodesignu.
  • Pokud dům nesplňuje min. energetickou třídu C, je nutné realizovat některá stanovená mikro-energetická opatření.
  • Kotle na biomasu, tepelná čerpadla a solární systémy mohou instalovat pouze kvalifikovaní topenáři.
  • Výše dotace je od 70 do 85 %, maximální uznatelné náklady jsou 150 tis. Kč.
  • Uznatelnost nákladů a výdajů pro dotaci je od 15. července 2015.
  • Uznatelnými náklady jsou výměna zdroje tepla vč. otopné soustavy a souvisejících stavebních prací a projektové dokumentace.

Výměna kotlů

Od roku 2022 nebude podle platného Zákona o ochraně ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Už od roku 2014 smí být na český trh uváděny jen kotle 3. emisní třídy a vyšší, od roku 2018 to budou jen kotle 4. emisní třídy a vyšší. Po roce 2020 již emisní třídy nahradí jednotné požadavky na Ekodesign. Zároveň probíhá novela Zákona o ochraně ovzduší, která zavede možnost kontroly provozu kotlů přímo v domácnostech.

Dotace budou občanům poskytovat kraje. Ty se musí do 30. září letošního roku přihlásit na SFŽP o prostředky z Operačního programu Životní prostředí. Kraje mají poměrně široké pole pro rozhodování, jak budou finální krajské dotace pro veřejnost vypadat. Základními a neměnnými podmínkami jsou např. výše dotace, povinné minimální parametry u dotovaných zdrojů tepla a povinná mikro-energetická opatření u domů s horšími energetickými vlastnostmi. Naopak např. to, zda kraj podpoří výměnu celé možné škály zdrojů, zda bude dotace proplácet žadateli nebo přímo dodavateli nebo jestli doplatí zbývající část dotace, je na rozhodnutí krajů.Výše dotace je odstupňována podle typu kotle (na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu a na tepelné čerpadlo je dotace nejvyšší) a podle umístění v rámci znečištěných oblastí (oblasti s překračovanými limity znečištění ovzduší mají 5% výhodu). Seznam těchto oblastí je ZDE. Veškeré kotle musí splňovat podmínky Směrnice o Ekodesignu, tedy laicky řečeno musí splňovat parametry min. 5. emisní třídy s několika dalšími zpřísněními.Tepelné zdroje využívající obnovitelnou energie (kotle na biomasu, pelet, dřevo, solární systémy, tepelná čerpadla) mohou být instalovány pouze kvalifikovanými topenáři s platným osvědčením. V opačném případě dotace nebude uznána.Kotle s ručním přikládáním mohou být instalovány pouze se současným využitím akumulační nádrže o min. objemu 55 l / kW instalovaného výkonu kotle. Podporu je možno poskytnout i v případě, že je rodinný dům vytápěn dvěma zdroji, tj. kotlem na pevná paliva a dále např. kotlem na zemní plyn, elektrokotlem aj., z nichž jeden naplňuje podmínky přijatelnosti programu.Program nepodporuje výměnu kotle spalujícího biomasu za kotel spalující uhlí, ani výměnu stávajícího kotle s automatickým přikládáním paliva.Podporované tepelné zdroje budou uvedeny v závazném seznamu vedeném SFŽP. Od 20. 7. 2015 lze do závazného seznamu SFŽP zapisovat tepelná čerpadla a kondenzační kotle na zemní plyn. Kotle na tuhá paliva bude možné na seznam zapisovat po oficiálním zveřejnění nařízení EK k Ekodesignu koncem července.

Jak lze získat dotaci

Dotace budou občanům poskytovat kraje. Ty se musí do 30. září letošního roku přihlásit na SFŽP /Státní fond životního prostředí/ o prostředky z Operačního programu Životní prostředí. Kraje mají poměrně široké pole pro rozhodování, jak budou finální krajské dotace pro veřejnost vypadat. Základními a neměnnými podmínkami jsou např. výše dotace, povinné minimální parametry u dotovaných zdrojů tepla a povinná mikro-energetická opatření u domů s horšími energetickými vlastnostmi. Naopak např. to, zda kraj podpoří výměnu celé možné škály zdrojů, zda bude dotace proplácet žadateli nebo přímo dodavateli nebo jestli doplatí zbývající část dotace, je na rozhodnutí krajů.Výše dotace je odstupňována podle typu kotle (na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu a na tepelné čerpadlo je dotace nejvyšší) a podle umístění v rámci znečištěných oblastí (oblasti s překračovanými limity znečištění ovzduší mají 5% výhodu). Seznam těchto oblastí je ZDE. Veškeré kotle musí splňovat podmínky Směrnice o Ekodesignu, tedy laicky řečeno musí splňovat parametry min. 5. emisní třídy s několika dalšími zpřísněními.Tepelné zdroje využívající obnovitelnou energie (kotle na biomasu, pelet, dřevo, solární systémy, tepelná čerpadla) mohou být instalovány pouze kvalifikovanými topenáři s platným osvědčením. V opačném případě dotace nebude uznána.Kotle s ručním přikládáním mohou být instalovány pouze se současným využitím akumulační nádrže o min. objemu 55 l / kW instalovaného výkonu kotle. Podporu je možno poskytnout i v případě, že je rodinný dům vytápěn dvěma zdroji, tj. kotlem na pevná paliva a dále např. kotlem na zemní plyn, elektrokotlem aj., z nichž jeden naplňuje podmínky přijatelnosti programu.Program nepodporuje výměnu kotle spalujícího biomasu za kotel spalující uhlí, ani výměnu stávajícího kotle s automatickým přikládáním paliva.Podporované tepelné zdroje budou uvedeny v závazném seznamu vedeném SFŽP. Od 20. 7. 2015 lze do závazného seznamu SFŽP zapisovat tepelná čerpadla a kondenzační kotle na zemní plyn. Kotle na tuhá paliva bude možné na seznam zapisovat po oficiálním zveřejnění nařízení EK k Ekodesignu koncem července.

Dostane se na všechny žadatele o kotlíkovou dotaci?

28. 9. 2016, 11:00 hod

Pouze 71 milionů korun z krajského rozpočtu údajně uvolní Moravskoslezský kraj, aby si nové ekologické kotle mohli pořídit také i ti lidé, na které se v první vlně kotlíkových dotací nedostalo. Zhruba půl miliardy korun, které byly pro Moravskoslezský kraj vyčleněny a to na výměnu starých kotlů v první výzvě Ministerstva životního prostředí /MŽP/ v rámci evropských kotlíkových dotací, žadatelé vyčerpali během několika dnů.

Zájem však o dotace na nové kotle neopadl ani poté. Kraj byl proto donucen zapojit se a hledat možnosti, jak na ekologické kotle finanční sumu navýšit například z rezerv a uspokojit tak minimálně i aktuální zájemce o novější kotel.

Státní fond životního prostředí /SFŽP/ a ani Ministerstvo životního prostředí /MŽP/ žádost Moravskoslezského kraje o navýšení finančních prostředků na výměnu kotlů zatím nevyslyšely. Ty z "pochopitelných" důvodů odmítly dát i jakékoliv jiné záruky, že peníze do regionu Moravskoslezského kraje prostě na výměny kotlů přijdou. Krajští radní si před krajskými volbami nemohli udělat ostudu. Proto z donucení a za veřejného tlaku, pro splnění jejich veřejných slibů rozhodli, že kraj těm "kotlíkovým" žadatelům, na které se pro neschopnost kraje vyjednat více finančních prostředků v jednáních s MŽP ČR a SFŽP nedostalo, musí peníze doslova "věnovat" formou individuální dotace a to přímo z krajského rozpočtu.

Kraj zatím nevyužil vytvořenou rezervu jinak, než ve prospěch smysluplného projektu MŽP ČR a SFŽP. Ovšem asi to nebude trvat dlouho. Pod vedením hejtmana, se dle našeho názoru, současný Moravskoslezský kraj bude opět snažit přednostně raději "nakrmit" známého finančníka Bakalu. Měl by to podle současného vedení kraje být takzvaný "výkup ve veřejném zájmu". Jedná se o vytěžené a zdevastované pozemky po řádění pana Bakaly, jeho finančních skupin, a to v plánované průmyslové zóně Nad Barborou.

Odkup zdevastovaného území pod záminkou veřejných zájmů je takřka na obzoru. Ano, pozemky, které již jednou finančník Bakala vlastně od "státu" takzvaně dostal za hubičku, chce Moravskoslezský kraj

se všemi nevyřešenými problémy a vadami, vědomě nakoupit,

aby snad finančníka Bakalu mohl pomoci zachránit před zdejší nezaměstnaností a životním prostředím. Nebo rovnou vlastně vysvobodit od všech povinností, které zdevastovanému území známí finančník doslova dluží. A že to nebudou zrovna malé peníze?! To je současnému vedení Moravskoslezského kraje zatím naprosto lhostejné. Budoucnost karvinské průmyslové zóny Nad Barborou je před veřejností prozatím zašifrována a to především ve výsledku nadcházejících krajských voleb.

Kontrola kotlů je povinná do konce prosince, jinak hrozí pokuta.

18. 11. 2016, 11:00 hod

Lidé, kteří mají jako zdroj tepla kotel na pevná paliva, mají už jen několik týdnů na to, aby si nechali udělat jeho kontrolu. Povinnou revizi těchto kotlů zavedla v září 2012 novela zákona o ochraně ovzduší a do konce letošního roku jí podle ministerstva životního prostředí musí projít celkem zhruba 500 tisíc topenišť.

Kontroly se vztahují na topná zařízení na pevná paliva o tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, majitel je povinen zajistit jednou za dva roky provedení kontroly technického stavu a provozu zdroje odborně způsobilou osobou, přičemž první kontrola musí být provedena nejpozději do 31. prosince 2016 /podle ust. § 17 odst. 1 písm. h) a ust. § 41 odst. 15 zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů/. Revize platí i pro krbové vložky, pokud jsou napojené na radiátory a s tepelným příkonem od deseti kilowattů výše a to v domech určených k trvalému bydlení i rekreaci.

Seznam revizorů, kteří mohou tyto kontroly provádět, lze nalézt na stránkách Asociace podniků topenářské techniky. Při kontrole zkoumá revizní technik kompletně celý kotel, jeho celistvost a těsnost, řídicí jednotku, regulátor a havarijní termostat, ale třeba také to, co a jak se v kotli spaluje.

Cílem povinných revizí je podle ministerstva přispět ke snížení množství vypouštěných škodlivých emisí a tím i zdravotních rizik. Potvrzení o revizi si bude moci od Nového roku vyžádat úřad města nebo obce, v případě nedodržení povinnosti hrozí pokuta až 20 tisíc korun.

Nejpozději po dvou letech je nutné revizi kotle pravidelně zopakovat.

Nezapomeňte ani na revizi komínu!

Co si můžete zkontrolovat sami:

  • Je kouřovod řádně upevněn?
  • Není spotřebič nebo kouřovod propálený?
  • Fungují uzávěry komínových dvířek?
  • Jsou funkční přívodní šňůry a zásuvky u kotle?
  • Je dimenzování pojistek v případě elektrických spotřebičů dostatečné?
  • Je komín celistvý, neprodyšný, bez spár a omítnutý?
  • Je zařízení domácnosti v dostatečném odstupu od tepelného zdroje, příp. je použita tepelná a nehořlavá izolace?
  • Necítím plyn? I sebemenšímu úniku plynu je třeba věnovat pozornost!
  • Má plamínek plynového přístroje modrou barvu? Plamínek plynového kotle i topení by ji měl mít. Je-li žlutý, pozvěte odborníka.

PF 2017

19. 12. 2016, 11:00 hod



© 2011 všechna práva vyhrazena Orlovák, z.s.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky