rok 2015


LAZECKÁ REMÍZA

18.10.2015 08:00

Úchvatný fragment původního lužního lesa, který se nachází u Karviné ve směru na Dětmarovice. Leží hned vedle známých Karvinských rybníků na severní straně rybníka Mělčina a přímo sousedí s Ptačí oblastí Heřmanský stav - Odra - Poolzí vyhlášenou v rámci soustavy NATURA 2000.

Toto úzení je jedinečné proto, že jde o zbytek původního lužního lesa s relativně původní květenou. Rostou tady velmi staré duby letní, vzrostlé olše a vrby. Je tu také značně vyvinuté květové patro. Místo je částečně podmáčené, takže každou chvíli můžeme na stabilní tůňky, které jsou porostlé hlavně výraznými květy kosatce žlutého.

Letitými velikány jsou duby letní, jejich věk v Lazecké remíze dosahuje až 200 let. Do oblasti zasahuje lokalita pod ochranou evropské soustavy Natura 2000 kvůli výskytu ohroženého brouka pachníka hnědého. Potřebuje totiž ke svému životu právě ony staleté duby, kterých zde má dostatek. Za zmínku stojí i druhy ohrožených ptáků jako například strakapoud prostřední, morčák velký, lejsek šedý. V této lokalitě můžete nezřídka vidět i orla mořského.

Aktuálně čelí Lazecká remiza hlavně hrozbě vytěžení. Lesní správci si místo vyhlédli k tomu, aby ho zcela vykáceli a změnili na plantáž. Nejdříve měly padnout právě duby letní, tedy stromy, na které je bezprostředně vázaný výskyt ohroženého páchníka hnědého, protože jde o velmi vzácného živočicha chráněného v evropském kontextu.

Sdružení Arnika navrhla aby kraj toto místo vyhlásil přírodní památkou /tuto aktivitu můžete podpořit podpisem/. V poškozené krajině Karvinska zajišťuje kus přírodního luhu neocenitelné funkce - funguje jako prvek vylepšující místní mikroklima. Také podstatnou měrou pomáhá snižovat v ovzduší prašnost, která je na Karvinsku obrovským problémem.

Podtrženo sečteno: Tato lokalita si zaslouží být ponechána přirozenému způsobu vývoje. Teoretická cena dřeva, které by se tady dalo vytěžit, je zcela zanedbatelná oproti hodnotám, jež má tato lokalita v současném stavu.


Zdroj: ZO ČSOP Cieszynianka, ARNIKA


Petice "Co vytřídíš, neplatíš!"

01.11.2015 08:00

Za vyšší recyklaci a spravedlivé poplatky za odpad.

Poslancům Parlamentu České republiky,

Vládě České republiky,

Krajským zastupitelstvům,

Městským a obecním zastupitelstvům

Obyvatelé, firmy a obce v ČR produkují výrazně víc směsného odpadu oproti státům, které se této oblasti více věnují. Cestu z této situace vidíme v zavedení spravedlivých poplatků za odpady a větší motivaci obyvatel. Nový systém musí zajistit, aby ten, kdo více třídí, platil méně. Za důležité považujeme podpořit šetrné využití bioodpadu, například domácí a komunitní kompostování. Kvůli současnému nevhodnému nakládání s odpady rostou paušální poplatky za popelnice.

Žádáme proto:

  • aby byl zaveden systém spravedlivých plateb za odpady - čím více vytřídíme pro recyklaci, tím méně budeme platit za likvidaci;
  • aby hlavní cíle plánů nakládání s odpady směřovaly ke zvýšení recyklace (minimálně 50 % recyklace všech odpadů z domácností a živností).

Podrobnosti najdete i v článku "Jaké úspory mohou přinést spravedlivé poplatky za odpad?"

Petiční výbor:

Eva Vejmělková, Horní Suchá

Matěj Man (Arnika), Chotěboř

RNDr. Jindřich Petrlík (předseda sdružení Arnika), Praha 8

Jan Nezhyba (vedoucí kampaně Nespaluj, recykluj! Arnika), Havířov

Ing. Lukáš Černohorský (koalice PRO 3R), Ostrava

MgA. Jan Symon - (starosta obce Ostopovice), Ostopovice

ZDE: Podepsání petice

Zdroj: ARNIKA


NSS zamítl stížnost kraje ve sporu kvůli spalovně v Karviné

18.05.2015 17:30

Brno 18. května (ČTK) - Krajský úřad Moravskoslezského kraje neuspěl s kasační stížností proti rozhodnutí, jež loni upozornilo na možnou systémovou podjatost úředníků v územním řízení o spalovně v Karviné.

Multimédia: https://bit.ly/1ES5v4W

Nejvyšší správní soud (NSS) stížnost zamítl, a potvrdil tak verdikt ostravského krajského soudu, zjistila ČTK z úřední desky. Krajský soud spatřoval možné ohrožení nezávislosti v tom, že město mělo od investora slíbenou stomilionovou kompenzaci za umístění stavby. Projekt je v současnosti zmrazený kvůli chybějícím penězům i dalším komplikacím.

Sporné územní řízení se týkalo stavby nazvané Krajské integrované centrum využívání komunálních odpadů v Moravskoslezském kraji. Karvinský magistrát rozhodl v květnu 2011 o jejím umístění na pozemcích v katastrálních územích Karviná-Doly, Horní Suchá a Doubrava u Orlové. V srpnu téhož roku dal projektu zelenou také krajský úřad.

Z podnětu Hnutí Duha a obce Horní Suchá začal přezkoumávat projekt krajský soud, který také v roce 2012 vydal předběžné opatření, jímž pozastavil platnost územního rozhodnutí. Loni v dubnu pak zrušil rozhodnutí krajského úřadu a nařídil mu, aby se znovu zabýval možnou podjatostí karvinského stavebního úřadu, a to jednak kvůli kompenzacím, jednak kvůli tomu, že Statutární město Karviná i Moravskoslezský kraj jsou akcionáři investora, tedy společnosti KIC Odpady.

Krajský úřad původně nevěnoval možné systémové podjatosti dostatečnou pozornost. "Řízení tak bylo zatíženo vadou, která mohla mít za následek nezákonné rozhodnutí o věci samé," rozhodl loni krajský soud. NSS zatím plné znění svého verdiktu nezpřístupnil, z výroku však vyplývá, že se s hodnocením krajského soudu ztotožnil.

Ekologové projekt dlouhodobě kritizují. Hnutí Duha loni uvedlo, že případná spalovna každý rok pohltí desítky tisíc tun kvalitních recyklovatelných surovin a přispěje k ještě většímu znečištění ovzduší v zatíženém regionu. V souvislosti se spalovnou se v minulosti zmiňovaly náklady až šest miliard korun. Peníze na stavbu nejsou, Evropská unie spalovny příliš podporovat nechce.

Mnoho domácností se začíná zamýšlet

18.09.2015 07:40

Zima klepe na dveře a mnoho domácností se začíná zamýšlet nad tím, kolik v nadcházejících měsících za teplo v bytě nebo domě vlastně zaplatí. Příchodem zimy lze s trochou chytrosti srazit účty za vytápění a energie o nemalé částky. Cest, jak si účty za energie významně snížit, je hned několik. Úsporným chováním lze za sezónu ušetřit i tisíce.

Nejčastější rady odborníků zní asi takto: "Vyměňte stará okna za nová, zateplete celý dům a pořiďte si nový moderní kotel - protopíte méně a za řadu let se investované peníze vrátí. Pouhým zateplením budovy lze ušetřit 15 až 60 procent nákladů na vytápění".

K výrazně podobným číslům dochází dlouhodobě mnozí energetičtí odborníci. Orientační úspory se také podle nich například v případě výměny oken u rodinného domku pohybují kolem 10 až 15 procent. Zateplením obvodových stěn lze ušetřit zhruba 30 procent, zateplením střechy 10 až 15 procent a zateplením podlahy asi pět procent tepla na vytápění.

Řešením také může být rekuperace

Všechna tato opatření spočívají ve snížení ztrát tepla skrz obvodové konstrukce domu. Také je ale možné ušetřit část tepla, které z domu uniká větráním.

V dnešní době je již možné poměrně levně, za cenu do 10 000 Kč, pořídit ostrovní větrací jednotku s opětovným využitím tepla odpadního vzduchu (tzv. rekuperace). Tato jednotka se instaluje do obvodové stěny. Jednotka zajistí přívod čerstvého venkovního vzduchu do místnosti, kde je instalována. Tento vzduch se předehřívá od vzduchu odpadního, z něhož lze získat až 70 procent tepla.

Tuto jednotku je přitom možné nainstalovat do jednotlivých obytných místností a tím dosáhnout další až dvacetiprocentní úspory tepla na vytápění. Kromě úspory je jistě výhodou i kvalitní odvětrání škodlivin jako jsou - prach, oxid siřičitý, oxidy dusíku, aromatické uhlovodíky, či benzen, především v době, kdy nejsou otevřena okna.

Ušetřit lze i bez velkých investic

Investice do zateplení či rekuperace ale může být pro mnoho lidí finančně více než problematická. Ne každý má byt v zatepleném domě a ne každý majitel rodinného domu si může dovolit zateplení, jehož cena obvykle převyšuje 100 tisíc korun. Výrazných úspor energie lze ale dosáhnout i bez něj.

To se týká nejen tepla jako takového, ale například i elektřiny. Lidé by měli například ohřívat jen tolik vody, kolik opravdu potřebují. Pokud jde o spotřebu, tak zde například vychází levněji použít rychlovarnou konvici než elektrický vařič. Dle dostupných analýz v rychlovarné konvici ohřejete jeden litr vody za zhruba 0,45 Kč, na elektrickém vařiči za 1,17 Kč. Také optimální teplota v chladničce pro uchování potravin i pro její funkčnost je 5 °C, v mrazničce pak -18°C. Důležité je, aby lednička stála na chladném místě. S každým stupněm, o který teplota okolí ledničky překračuje hranici 20°C, vzroste její spotřeba o zhruba 6 procent. Důležité je také pravidelně odmrazovat.

Určitě se také vyplatí čas od času si porovnat nabídky jednotlivých dodavatelů energií.

Pár tipů, jak ušetřit

Regulujte teplotu

V prvé řadě není nutné mít doma v každé místnosti 23 °C. Zatímco v obývacím pokoji je přiměřeným komfortem 22 °C a v koupelně 24 °C, v ložnici se může teplota pohybovat kolem 18 °C. Každý jeden teplotní stupeň dolů znamená podle odborníků úsporu 6 procent, už jenom vhodnou regulací tedy můžete velkou část peněz ušetřit.

Vykliďte prostor u topení

Důležité je rovněž mít kolem topení volný prostor. Nábytek v těsné blízkosti topení snižuje jeho výhřevnost. Přesunutí křesla o metr dál od radiátoru nebo vyhrnutí závěsů může znamenat až 10% úsporu za vytápění.

Větrejte krátce a intenzivně

Známou radou je, větrat co nejvíce, ale po kratší dobu. A proč vlastně? Je to prosté, rychlá obměna vzduchu v místnosti znamená mnohem menší tepelnou ztrátu, neboť nestihnou vychladnout také stěny v místnosti.

Zasklete lodžii

Pokud bydlíte v nezatepleném domě, můžete až pětinu nákladů na vytápění ušetřit zasklením lodžie. Zasklená lodžie snižuje průvan a vytváří další tepelnou bariéru, která snižuje úniky tepla ven.

Zaizolujte stará okna

Vyměnit stará okna stojí vždy za zvážení, ale je to samozřejmě nákladné. Dobrého výsledku lze levněji dosáhnout lepším zatěsněním vnějšího okna a výměnou skla ve vnitřním okně za izolační dvojsklo.

Utěsněte dveře

Vstupní dveře nebo i dveře do sklepa či na půdu dobře utěsněte. Stačí například vyměnit práh za vyšší a do rámu dveří nalepit pěnové či gumové těsnění. Na spodní hranu dveří můžete připevnit těsnící lištu s kartáčkem.

Nainstalujte komínový nástavec

Moderní kotle na plyn dokáží zajistit až třetinovou úsporu, jejich pořizovací cena je však okolo padesáti tisíc korun. Na svém domě nebo chalupě ale můžete instalovat komínový nástavec. Může tak ušetřit až 30 % nákladů na vytápění, jeho pořizovací cena se přitom pohybuje kolem 2500 korun.


© 2011 všechna práva vyhrazena Orlovák, z.s.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky