rok 2014


Zázračná aloe léčí spáleniny i obezitu

06.11.2014 09:00

Aloe vera

Aloe považovali za zázračnou rostlinu už ve starověku. Účinně hojí popáleniny a léčí mnoho nemocí. Pomáhá také v boji s obezitou.

O tom, že umí hojit popáleniny a odřeniny, se všeobecně ví. Ale tušíte, že je to účinný lék také na vysoký krevní tlak, obezitu, působí preventivně proti rakovině a má spoustu dalších "doktorských" vlastností, pro které se jí říká zázračná rostlina? Také se dovíte, jak ji správně pěstovat a na co všechno se dá využít.

Aloe roste skoro sama, potřebuje minimální péči

Aloe je přes 200 druhů, ale pro léčebné účinky se pěstují především tři z nich: Aloe pravá (vera), kapská a stromovitá. Můžete ji koupit v květinářství, nejjednodušší je ale získat odnož nebo řízek od známých.

Květináč by měl mít šířku poloviční délky listů. Rostlina má ráda propustnou lehkou půdu. Ideální je 1 díl kompostu, 1 díl listové půdy a 1 díl písku. Vyhovuje jí umístění na slunném místě, v létě ji můžete venčit na balkoně, terase nebo na zahradě.

Zalévat ji stačí jednou týdně, ale unese, když ji ponecháte svému osudu třeba při dlouhé dovolené. Vhodné je několikrát do roka aloe přihnojovat hnojivy pro sukulenty a kaktusy. Na zimu se doporučuje přemístit ji do chladnější místnosti, pozor ale na teploty pod nulou, ty nepřežije!

Nejčastější chyby při pěstování:

  • Rostlina přímo nesnáší průvan
  • Nesmíte ji také přelévat
  • Nerada bydlí i tam, kde je příliš vlhký vzduch
  • Chřadne, pokud nemá dostatek slunečních paprsků
  • Nelíbí se jí těžká nepropustná půda
  • Teplota venku nebo v místnosti nesmí klesnout pod bod mrazu

Odkud se aloe vzala?

Pro léčebné účinky ze z mnoha druhů pěstují předevšim tři: Aloe stromová (na snímku), aloe vera a kapská.

Vystopovat, odkud aloe pochází, je obtížné. Pravděpodobně ji už ve starověku z jižní Afriky postupně rozvezli do celého světa obchodníci. Její léčivé účinky znali ve starém Egyptě, kde je zobrazována v hrobkách, užívali ji Římané i Řekové, zmínky o ní najdete dokonce i v Bibli.

Stejně tak ji ale mayské ženy využívaly pro získání hladké a jemné pleti. Její hojivé účinky při léčbě popálenin znali také Indiáni ze Severní a Střední Ameriky. Jde tedy o rostlinu, kterou už před mnoha tisíci lety uctíval celý svět.

Co možná nevíte: Gel pracuje pro zdraví jako tým

Čistý gel z listů aloe obsahuje na 75 složek, potřebných pro lidský organizmus. Je to například obrovský rozsah vitamínové řady, z nichž nejdůležitější jsou vitamíny C, E a A. Je také jedním z mála rostlinných zdrojů vitamínu B12, který potřebují vegetariáni a vegani.

Z 22 aminokyselin, které lidské tělo potřebuje, jich aloe obsahuje 18, včetně všech osmi, které náš organizmus neumí sám vytvořit.

Obsahuje také celou škálu minerálů, cukrů, enzymů, mastných kyselin, lignin, saponiny a antrachinony (ty tiší bolest a mají antibakteriální a antivirové vlastnosti). Tento koktejl výživných a léčivých látek je unikátní v tom, že všechny složky působí jako tým a navzájem zvyšují své účinky.

Co všechno tento "zelený doktor" léčí?

Z aloe užívejte jen vnitřní gelovitou hmotu - kožnatý obal listů může působit dráždivě.

Asi nejznámější je využití výtažku z aloe v kosmetickém průmyslu. Působí totiž blahodárně na pokožku, kterou zvlhčuje a zjemňuje, zpomaluje i tvorbu vrásek. Ale nejen to - gel, který z listů získáte, urychluje hojení popálenin, opařenin a jizev, tlumí také bolest a to i do hloubky pod kůží. Můžete ho použít po poštípání hmyzem - působí navíc protisvědivě. Má i desinfekční účinky, léčí plísně, lupénku a řadu dalších kožních nemocí. Působí podobně, jako steroidy, ale bez vedlejších účinků.

Užívat se může i vnitřně, ať už v podobě sirupu nebo třeba likéru. Aloe je známa svými léčivými účinky při mnoha potížích zažívacího traktu, pomáhá při migréně, působí preventivně proti rakovině a podpůrně při její léčbě.

Léčí také hypertenzi, předchází kornatění tepen, pomáhá při bolestech kloubů. Má na organizmus také antioxidační a čistící vliv. Poslední výzkumy navíc ukazují, že pomáhá i při léčbě obezity. Upravuje trávení a na úkor tukových zásob přispívá k vytváření svalové hmoty.

Oslaďte si dietu Aztéckým cukrem! Vyroste i v kuchyni.

26.10.2014 10:10

Lippia dulcis

Aztécký cukr je tisíckrát sladší než rafinovaný, ale bez jediné kalorie! Je to díky obsahu látky zvané hernandulcin.
Cukrovkáři i všichni, kdo potřebují shodit pár kilo, si díky němu mohou pořádně osladit život bez toho, aby ohrozili své zdraví. Navíc pomáhá léčit kašel, astma i střevní koliku. Říká se mu "Aztécký cukr" a snadno si ho vypěstujete doma v květináči - navíc ozdobí váš byt.

Aztécký cukr (Lippia dulcis) je už na pohled zajímavá rostlina. Pokud ji umístíte třeba v kuchyni do závěsného květináče, získáte netradiční dekoraci. Její větvičky s drobnými listy a jemnými bílými květy umí vytvořit až metrový převis.

Toto přírodní sladidlo pochází ze střední Ameriky a Karibiku, kde ho už před staletími mlsali domorodci místo cukroví. Ti ale znali i jeho léčivé účinky. Má silnou příchuť kafru, využívá se k léčení černého kašle, bronchitid i astmatických potíží.

Lippia je nenáročná, nesnáší jen zimu.

Lippia je rostlina, která nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Koupit ji můžete ve specializovaných květinářstvích nebo prostřednictvím internetu, kde za sazenici zaplatíte kolem 50 korun. Takzvaný Aztécký cukr potřebuje spíše hlinito-písečnou půdu, vyhovuje mu slunečné stanoviště.

Je třeba ji jen pravidelně zalévat, zemina by se neměla nechat nikdy proschnout. Přes léto ji můžete dát na balkon, terasu nebo do zahrady. S příchodem zimy ji ale odneste zpátky do bytu. Lippia není mrazuvzdorná, pokles teploty pod 8 st. Celsia obvykle nepřežije.

Jak Aztécký cukr používat?

Lístky rostliny se používají především jako přírodní sladidlo. Protože neobsahuje žádné kalorie, můžou si jím bez obav osladit život nemocní s cukrovkou i ti, kdo drží redukční dietu. Do čajové konvice stačí vložit 3 - 5 ať čerstvých, nebo sušených listů. Přidává se i do salátů nebo jako náhrada sladidla v cukroví. Lístky ale můžete žvýkat i místo bonbónů bez obav, že byste začali přibírat na váze.

Pro ty, kteří aztécký cukr využívají jenom jako sladidlo a vadí jim kafrová příchuť, vyšlechtili zahradníci speciální odrůdu Lippia Dulcis Colada, která je bez kafru. Sladivost jí ale zůstala.

Aztécký cukr pochází ze střední Ameriky, kde s jeho pomocí Indiáni léčili černý kašel a bronchitidu.

Aztéckému cukru nejlépe svědčí závěsný květináč, vytváří totiž velké převisy

Pomůže se stresem i s celulitidou.

20.10.2014 09:10

Elixír mládí: Gotu kola

Posiluje nervovou soustavu, léčí rány, vyžehluje vrásky, prodlužuje život...

Půvabná trvalka GOTU KOLA neboli PUPEČNÍK ASIJSKÝ patří mezi nejvýznamnější léčivé rostliny na světě. Její pozitivní účinky na nervovou soustavu znali už před staletími himalájští jogíni, kteří odvar z listů popíjeli před meditací. Gotu kola ale toho umí mnohem víc. Když si ji vypěstujete doma v květináči, získáte rázem nikoliv lékárničku, ale hned celou obří lékárnu, která vám pomůže při spoustě zdravotních potíží... Až zázračné léčivé schopnosti gotu koly poznali obyvatelé Asie už před několika tisíci lety. Je například součástí indické ajurvédy. V Číně, Vietnamu nebo na Srí Lance měla vždy pověst omlazujícího a život prodlužujícího prostředku, což v současnosti potvrdily moderní vědecké výzkumy. Působí blahodárně jak vnitřně, tak i na pokožku.

Posiluje psychiku, hojí rány, likviduje vrásky i celulitidu

Nejznámější je asi vliv pupečníku na centrální i periferní nervovou soustavu. Posiluje paměť a zlepšuje schopnost soustředit se a učit se. Jogíni pijí odvar pro vyvážení činnosti levé a pravé hemisféry mozku. Zmírňuje bolesti hlavy, uklidňuje nervy, pomáhá také při nespavosti a tlumí stres. Snižuje únavu a depresivní nálady.

Gotu kola ale také blahodárně působí na krevní oběh. Prokrvuje mozek, zabraňuje usazování cholesterolu v cévách, vzniku a rozvoji křečových žil. Má také protizánětlivé účinky, léčí revmatizmus, cirhózu jater nebo astma.

Při vnějším užívání je tato rostlina skvělým pomocníkem v boji proti vráskám a celulitidě. Zvyšuje totiž pružnost kůže. Stejně tak dobře ji můžete využít k léčení ran a popálenin, kožních vředů nebo aftů.

Vnitřně se Gotu kola používá jako nálev (2 lžičky sušených listů na 1 šálek), doporučená denní dávka je 5 - 15 gramů. Vyzkoušet můžete i přidání čerstvých listů do salátů i pokrmů. Ve specializovaných obchodech nabízejí také tinkturu nebo tablety.

Jak GOTU KOLU pěstovat?

Sazenice koupíte v mnoha zahradnictvích, Pupečník není mrazuvzdorný a proto se v našich podmínkách pěstuje jako pokojová nebo přenosná rostlina. Jako substrát postačí klasický zahradnický substrát. Přihnojovat můžete jakýmkoliv kapalným univerzálním hnojivem. Zálivku vyžaduje zejména v letním období bohatouv Asii se vyskytuje především v bažinatých oblastech), na zimu ji omezte v závislosti na teplotě. Ta by neměla klesnout pod 10°C. Nejlepší je pěstovat Gotu kolu v závěsném květináči nebo truhlíku.


Pohladí po duši, zklidní i největší hysterku.


13.10.2014 20:20

Zázračná levandule:

Levandule umí pohladit po duši a také zabránit hysterickým záchvatům.
Říká se o ní, že umí pohladit neklidnou duši. Tiší bolesti hlavy, migrénu, tlumí pocity napětí a nervozity. Nu a zmírní také hysterický záchvat nebo mu předem zabrání. To je jen několik důvodů, proč doma v truhlíku pěstovat levanduli. Jedním z těch dalších je také to, že krásně vypadá i voní...

Levanduli dnes známe spíše jen jako součást kosmetiky, maximálně si koupíme voňavý polštářek pro příjemné spaní. Ale například ve Francii se sklízí ve velkém. A naše babičky moc dobře věděly, proč jim nesmí chybět za oknem nebo na zahrádce...

Krásná na pohled, užitečná nejen tělu

Používaly její kvítky jako přírodní deodorant, posloužila i jako prostředek proti molům v šatníku a repelent, odpuzující hmyz. Dobře také věděly, že je prospěšná i našenu zdraví.
Kromě již zmíněných účinků na náš nerovový systém navíc působí levandulový čaj také při trávících potížích - uleví při žaludeční nevolnosti, plynatosti i kolice. Tato bylina umí navíc léčit dýchací problémy, angínu i chřipku. Ale pozor: těhotné ženy by se jejímu užívání měly

Ve Francii se levandule pěstuje ve velkém, vám ale pro radost určitě postačí i pár keříků

Ve středomořských zemích levanduli rádi používají také jako koření při přípravě ryb, grilovaných mas nebo do dušených pokrmů. Pokud to chcete doma v kuchyni také vyzkoušet, mějte na paměti, že má velmi silné aroma a nahořklou chuť, proto s tímto kořením šetřete.

Jak levanduli pěstovat?

Nejčastěji se pěstuje levandule lékařská, můžete ale vyzkoušet některý z mnoha desítek dalších druhů. Je to dřevitý keřík, dorůstající do výšky 60 cm.
Do květináče můžete zasít semena, zasadit řízek nebo koupenou sazenici. Vyžaduje lehčí půdu s neutrálním nebo zásaditým pH. Nepotřebuje příliš zalévat, ale pamatujte na to, že miluje sluníčko! Pokud chcete, aby se keřík zahustil, seřízněte na jaře výhonky,nikoliv dřevité větvičky!

Drobné kvítky levandule provoní vaši zahradu i byt, navíc z ní můžete udělat voňavé polštářky, mýdlo a poslouží i v kuchyni

Jak levanduli sklízet?

Pokud ji používáte také jako koření, můžete lístky otrhávat po cely rok. Květy se sklízejí podle druhu od června až do srpna a to těsně před tím, než plně vykvetou. Můžete obrat květenství a sušit je na papíře nebo pergamenu, nebo ustříhat celé větvičky, jejichž svazečky zavěsíte. Usušené květy skladujte v hermeticky uzavřené nádobě.

Nejúčinnější přírodní antidepresivum?

02.10.2014 19:00

Bazalka!

Bazalka je jedno z nejúčinnějších přírodních antidepresiv. Možná proto jsou Italové pořád v pohodě...
Žádná středomořská kuchyně se bez ní neobejde. Tato královna mezi bylinkami má velmi aromatickou chuť i vůni. Málokdo ale ví, že bazalka je také léčivá a mimo jiné patří mezi nejúčinnější přírodní antidepresiva. Možná i proto mají Italové nebo Francouzi mnohem lepší náladu než my středoevropané. Na zahnání našich zimních depresí je tedy jako stvořená...

Její název pochází z řečtiny: Basileus znamená král a tato bylina je svého jména opravdu hodna. Pochází z Íránu a Indie, ale už ve starověku se rychle rozšířila do Evropy. U mnoha národů byla bazalka posvátná jako symbol ochrany a průvodce zesnulého na druhý břeh. Římané ji zase považovali za kouzelnici lásky...

Všelék, uklidňující žaludek i mysl, výborný repelent

Bazalka má velmi příznivý vliv na náš trávící trakt. Ve středomoří se používá jako čaj pro uklidnění žaludku, při kolikách a katarech. Stimuluje tvorbu žluči, pomůže při trávení těžkých jídel. Pomáhá také při léčení chřipky a nachlazení, kdy usnadňuje odkašlávání.
Silice, které bazalka obsahuje, patří k nejúčinnějším látkám, působícím na naši nervovou soustavu. Éterický olej významně pomáhá odstranit bolesti hlavy, snižuje stres, únavu a tlumí pocity úzkosti. Jde o silné antidepresivum, které umí zlepšit náladu a zažene tak přírodní cestou naše zimní depky.
Šťáva z listů také pomáhá při bodnutí hmyzem. Ten ostatně její aromatickou vůni nesnáší, takže se bazalka hodí i jako repelent, díky kterému se mouchy, vosy a další raději vašemu bytu vyhnou.

Bazalku můžete v bytě pěstovat celý rok. Jak na to?

Na záhoncích se dá v našich podmínkách pěstovat bazalka jen jako jednoletka. Pokud chcete sklízet lístky celý rok, pak ji můžete pěstovat v květináči nebo truhlíku doma třeba na okně. Nesnáší přesazování, proto je vhodné vysít do kvalitní a humózní zeminy přímo její semínka.
Květináč musí mít otvor pro odtok vody. Bazalka je žíznivka, bude tedy potřebovat stálé zalévání a rosení. Pokud má žízeň, dá vám to vědět svěšenými lístky. Ty je nejlépe sklízet v době, kdy nasazuje na květ. Staráte-li se o bylinu dobře, dočkáte se sklizně i dvakrát do roka. Listy můžete použít zelené, naložit je do oleje, octu nebo soli nebo se dají usušit. Vhodnější je ale dát je na mražák, uchovají si tak všechny své léčivé látky

Rostou, ale pozor!

07.08.2014 10:00

TEST znalosti hub

Češi jsou národem vášnivých houbařů. Houbaření je jednou z nejoblíbenějších volnočasových aktivit, které se méně i více aktivně věnují děti i dospělí. Přestože je drtivá většina z nich opatrná, každoročně se u nás otráví houbami kolem 150 lidí, bohužel až čtyři z nich zemřou. Nejčastěji je to po požití muchomůrky zelené.


Jak účinně a rychle zatočit se slimáky!

08.06.2014 10:50

Jsou jich stovky i tisíce, všechno sežerou a počasí jim přeje. Slimáci - postrach všech zahrad. Neinvazní ("domácí") nazí plži mají množství přirozených nepřátel. Jsou potravou řady ptáků, krtků, ježků, ještěrů /hlavně slepýše křehkého/, ropuch či střevlíků. Někdy se stanou potravou i pro želvy nebo kachny /Indický běžec/ a husy. /Toto neplatí pro invazního plzáka španělského./

Jak s nimi ještě zatočit? Nabízíme jednoduché a levné způsoby, které fungují.

  1. Posypejte okolí záhonů slámou, jehličím, popelem nebo drcenými vaječnými skořápkami. Ztížíte tak slimáčí pochod za potravou.
  2. Olemujte záhony voňavými bylinkami. Dobrá je šalvěj, tymián, hořčice, řeřicha, kerblík nebo levandule.
  3. Tuhý podpalovač nebo suchý líh rozdrťe na prášek a nasypte na oblíbená slimáčí místa. Sežerou ho a pojdou.
  4. Jako nervový jed působí na slimáky kofein. Posypte obvod záhonu pilinami a ty pokropte kávovým »lógrem« nebo colou.
  5. Slimáky můžete vlákat i do pivní pasti. Stačí zakopat do země (ale aby pár centimetrů vyčnívalo) kelímek od jogurtu nebo uříznutou pet lahev. Do nich nalijete zředěného piva.
  6. Posypte je solí. Drastický způsob, protože vlivem chloridu sodného se slimák rozteče.
  7. Připravte jim úkryt. Stačí když večer na záhony nastražíte vlhká prkna, kusy pytlů nebo koberců. Ráno pod nimi najdete celé slimáčí kolonie, které snadno sesbíráte.
  8. Nalákejte je na kvasnice. Stačí z vody, kvasnic a trochy cukru udělat roztok, nalít do kelímků zakopaných do země a nechat přilákané slimáky utopit.
  9. Prý zabírají lidské vlasy nebo zvířecí chlupy rozházené okolo záhonů.
  10. Zkuste zředit ocet vodou a postříkat s tím záhony. Slimáci prý nesnáší kyselé a odtáhnou z vaší zahrádky.
  11. Vyzkoušet můžete i ovesné vločky. Přežraní slimáci prý nabobtnají a pojdou.
  12. Stříhejte je, krájejte nebo napichujte. I když to zní drsně, zahynou hned a netrápí se.
  13. Rozsypejte okolo záhonů saze. Plži je prý nesnášejí a tak se těmto záhonům vyhnou.
  14. Záhony můžete chránit bariérami - třeba zapuštěným plechem, kterému ohnete okraj směrem ven. Vysoký ale musí být aspoň 15 centimetrů.

Tipy na domácí biorepelenty

24.05.2014 10:30

Jaro je fajn, ale má i svá lezoucí a létající negativa. Spolu s příjemnými, teplými dny vyloženě láká k procházce či pobytu v přírodě. A neláká jen nás. V tomto období v zákulisí číhají různá stvoření, která si na nás chtějí pochutnat. Klíšťata jsou jedna z nich. Určité obavy můžeme mít z možného infikování. Infikováno je sice "jen" zhruba 20% hmyzu, každopádně je snížení rizika smysluplná opatrnost, která je na místě. Stále více se také objevují informace o druhu komára pocházejícího z jižních zemí, který se u nás usídlil a jehož bodnutí může způsobit infikování nemocemi, které v našich krajích nejsou časté. Mimochodem, nákazu nepřenášejí pouze komáři a klíšťata, ale i ovádi a muchničky.

Níže uvádíme několik tipů, jak si vyrobit přírodní produkty proti obtěžující havěti, aby se nám vyhýbala a jiné postupy, jak se bránit proti obtěžování komárů a jiného hmyzu. Vše platí nejen pro nás, ale také pro domácí mazlíky.

Proti klíšťatům

Na místa, kde nejvíce pulsuje tep (na zápěstí, loketní jamky, za ušima, na kotníky...) nakapeme eukalyptový olej, psům na obojek

-

Taktéž můžeme místo eukalyptového použít Tea Tree olej, který je získáván z australského čajovníku

-

"Nejlepší" recept

-

Recepty na výrobu domácích postřiků:

Suroviny:

2 citróny

2 lžíce rozmarýnového oleje

0, 75l vody

Citrón rozkrájíme a rozmačkáme, přimícháme rozmarýnový olej, přelijeme vodou a necháme 24h stát. Poté se vše přecedí, nalije do rozprašovače a je možno používat, provádíme postřik, jak nás, tak zvířete. Do tekutiny je možno přidat i cedrový olej.

Suroviny:

sáček sušeného, nebo hrst čerstvého rozmarýnu

1 lžíce bílého vinného octa

1l vody

Vodu přivedeme do varu. Odstavíme, vhodíme rozmarýn, pod poklicí necháme vychladnout. Poté přecedíme. Nezapomeneme přidat lžíci octa a promíchat. V uzavřené lahvi udržujeme v lednici. Aplikujeme pomocí klasického rozprašovače před procházkou v rizikovém prostředí, můžeme ho použít i na zvířecího společníka.

Do lahvičky s rozprašovačem nalijte trochu rostlinného oleje, 25 kapek peprmintového, nebo růžového olejíčku a smíchejte s vodou, v poměru 1 : 1.

K těmto postřikům malá poznámka - pochopitelně, nelze očekávat, že pokud na psa, nebo jiné zvíře naneseme obsah vyrobeného postřiku, bude účinný 100%. Každopádně pejskaři, kteří je používají zmiňují markantní zlepšení oproti stavu, kdy jdou do přírody bez jeho použití.

-

Klíšťatům také nevoní levandule.

Rostlinka, která odrazuje nejen klíšťata, ale i jiný hmyz nese název Blešník úplavičný /Pulicaria dysenterica/

Proti komárům:

Do 200 ml skleničky s klasickou Alpou vložte 30 kousků hřebíčku. Látky v něm obsažené nechte louhovat alespoň 24 hodin, poté je připraven k použití. Hřebíček v lahvičce ponechte, případné zabarvení tekutiny je v pořádku. Používejte jako repelent. Úžasné účinky má tento macerát na zažívací trakt.

-

Zkuste aromalampu: nakapejte do ní mátový, skořicový, nebo citronový olejíček a provoňte si byt.

-

Miska, či sklenička s octem v každé místnosti je odpuzuje.

-

Afrikán, nebo pelyněk umístěný v okně komárům moc nevoní.

-

Esenciální olej vyrobený z výtažku bylinky Šanty kočičí /Nepeta cataria/odpuzuje zejména komáry. Něco pro zajímavost - vědci tvrdí, že látka nepelakton obsažená v této bylině je přibližně desetkrát účinnější odpuzovač komárů než DEET, což je aktivní látka přidávaná do většiny běžných repelentů. Bylo zjištěno, že šanta odpuzuje také šváby.
Nepelakton není v přírodě obsažen jen v šantě - vytváří ho také hmyz, například některé druhy mravenců. Předpokládá se, že je ochraňuje před ostatním hmyzem.
Tvrdí se, že šantu nemají rády myši, krysy a místům, kde se vyskytuje se vyhýbají.

-

Nimbový olej je olej ze stromu Zederachu hladkého /Melia azedarach/, který se řadí k tradičním léčebným prostředkům zejména v Indii. Jeho specifická vůně se podobá oříškům a česneku. Je účinný proti hmyzu, zejména komárům. Může být použit jak lisovaný, klasický, nebo esenciální.

Obtěžující hmyz - recepty na výrobu domácích odpuzovačů

15 hřebíčků zalít studenou, převařenou vodou. Nechávat v místnosti, nebo i venku v naší blízkosti, na stole, kde pobýváme apod. Hmyz sice přilétne, ale neobtěžuje tolik, jako obvykle.

-

Pokud v lese narazíte na muchomůrku červenou, doneste si ji domů, rozkrájejte, posolte, aby se rozvoněla. Hmyzu tato kombinace vonět nebude.

-

Hmyzu obecně také vadí odér rozkrájené cibule, položené na misce v okně místnosti.

-

Muškáty v okně, bazalka, máta, rajčata také odpuzují hmyz.

-

Cigaretový kouř hmyz nemá rád.

-

Rozkrájený, nebo rozmělněný česnek noste v nějakém pouzdře (např. louhovací sítko, do kterého se obyčejně dává čaj), zavěšené na krku. Nebudete ovšem vonět ani lidem :-)

Bylinky zatočí s bolestí

09.07.2014 16:00

S bolestí určité části těla se jednou za čas setká každý, a tak není divu, že volně dostupné léky na bolest patří mezi nejprodávanější léčiva vůbec. Bohužel i tyto léky mají řadu vedlejších účinků a při jejich nadužívání hrozí poškození ledvin. Ne vždy je přitom podle odborníků nutné si vzít pilulku, pomoci může i příroda v podobě bylinek.

Připravili jsme pro vás seznam nejznámějších přírodních analgetik. Samozřejmě i zde platí, že nic se nesmí přehánět a vždy je nutné se řídit doporučeným dávkováním.

Čekanka obecná (Cichorium intybus) a locika jedovatá (Lactuca virosa) - jsou dvě rostlinky obsahující laktucin a laktukopikrin a 11β, 13-dihydrolaktucin. Tyto látky mají analgetický účinek podobný ibuprofenu. V minulosti se používaly jako náhrada opia, účinné mohou být spíše při neuropatické bolesti. Čekanka je účinná také proti střevním parazitům (červům).

Rod Nigella (černucha) - se používá například v Indii jako lék proti střevním křečím, k vyvolání pocení a při poškození nervů. Obsahuje látku damascenin, která má analgetické účinky.

Oměj Karmichelův (Aconitum carmichaeli) - je čínská bylina obsahující rostlinný analgeticky působící alkaloid označovaný 8-O-cinnamoylneoline.

Konopí seté a indické (Cannabis sativa et indica) - je rostlinou, která je lidmi pro své účinky užívána odnepaměti. Účinné látky jsou obsaženy v celé rostlině, nejvíce však ve zralém květenství. Konopí je často užíváno jako rekreační droga.

Toddalia asiatica - je exotický keř, jehož účinné látky mají protizánětlivý, analgetický, antimikrobiální a protirakovinný efekt. Přirozeně roste v Indii.

Dymnivka yanhusuo (Corydalis yanhusuo) - je čínská bylina, která obsahuje řadu účinných alkaloidů, jako jsou tetrahydropalmatin, korydalin, korytuberin, korydin, korybulbin, bulbokapnin a další. Působí proti bolesti, ale také sedativně, navozuje spánek, zklidňuje, mohla by mít i dobrý účinek na Parkinsonovu nemoc.

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) - působí protizánětlivě, svíravě, tlumí menstruační krvácení a může zmírňovat menstruační bolesti.

Řimbaba obecná (Pyrethrum parthenium) - je česká bylina použitelná proti migrénám. Její pravidelné, každodenní užívání může snížit výskyt záchvatů, a to až o 70 %. Blahodárně může působit i na některé střevní autoimunitní záněty (Crohnova choroba). Ačkoli se pěstuje i jako okrasná rostlina, účinnější jsou volně rostoucí kytky.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) - tradičně se používá ke zklidnění, proti úzkosti a nespavosti, celkovým zklidněním pomáhá proti bolestem hlavy z přetažení, přepracování a stresu.

Kassie píšťalovitá (Cassia fistula) - pochází z Indie a Srí Lanky a je to keř obsahující (-)-spectalin, látku potlačující přenos bolesti.

Kratom (Mitragyna speciosa) - je strom z Dálného východu. Obsahuje celou řadu účinných látek, z nichž nejúčinnější je pravděpodobně 7-hydroxymitragynin, který působí na μ-opioidních receptorech. Používá se velmi často jako náhrada opiátů u závislých, pakliže nemají drogu k dispozici, anebo jako pomoc při odvykání. Rostlina má celou řadu zajímavých účinků, navozuje pocit pohody, působí analgeticky, antidepresivně, anxiolyticky (zmírňuje úzkosti).

Mák setý (Papaver somniferum) - je nesporně jednou z nejsilněji analgeticky působících bylin. Ačkoli účinné látky z máku (opiáty) mohou vzbuzovat závislost, jsou-li použity k tlumení bolesti, je toto riziko minimální. Účinné složky jsou nejvíce koncentrovány ve šťávě (latexu) ze zelených makovic, ale i slupky zralých makovic obsahují kolem 1 % morfinu. Zralá maková semena jsou bez obsahu analgetických a opojných látek.
© 2011 všechna práva vyhrazena Orlovák, z.s.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky